"Enter"a basıp içeriğe geçin

Golf Malzemeleri ve Gereksinimleri Nelerdir?

Golf Oynamak için Temel Gereksinimler

Golf sporunu gerçekleştirmek için bazı temel gereksinimlerin olması gerekir. Bunların en başında golf sahasının sağlanması gelmektedir. Dünya genelinde de ülkemizde de golf sahası bulmak çok da rahat bir konu değildir. Bundan ötürü golf sahasını bulmak için belirli bir çabanın gösterilmesi gerekir. Saha bulunduktan sonra yapılması gereken ise malzemelerin bulunmasıdır. Önce yapılması gereken ise golf sporuna uygun kıyafetlerin kullanılmasıdır. Bu kıyafetler genel olarak rahat kısa kollu kıyafetlerdir çünkü oyun oynarken rahat kıyafetlerin olması vuruşlarda kolaylık sağlamaktadır. Bunun dışında top, tee ve golf sopaları da golf sporunun olmazsa olmaz malzemeleri arasında bulunmaktadır. Bu temel malzemeler sağlandıktan sonra golf sporu icra edilebilmektedir.

golf malzemeleri nasil temin edilir
golf malzemeleri nasil temin edilir

Golf Malzemeleri Nelerdir?

Golf Sopası: Golf sporunu icra edebilmek için en temel malzemeler arasında bulunmaktadır. Golf sopaları ilk icat edildiğinde dönemlerde tahta olarak icat edilmiştir ve oyunlarda tahta sopalar kullanılmıştır. Ancak zamanla tahta sopaların kırılmaya başlaması golf sopalarının değişmesine neden olmuştur. Bu değişim ile şuan golf sopalarının birçoğu titanyumdan yapılmaktadır. Titanyum hem hafif olması hemde dayanıklı bir malzeme olması sayesinde oyuncular tarafından tercih edilmektedir. Golf sopalarının birçok türü olabilmektedir. Sopaların bu kadar farklı olmasının sebebi ise farklı vuruş anlarda kullanılmasından kaynaklanmaktadır. İlk vuruş için farklı kum alan için farklı uzun çim için farklı sopalar kullanılmaktadır. Bu sopaların topa temas ettiği bölgeler ve elle tutulan bölümleri farklılık göstermektedir.
Golf Topu: Golf oynamak için en temel 2 ihtiyaçtan biridir. Golf topları genelde beyaz ve girintili yapıdadır. Bu top diğer oyun toplarına göre daha özel üretilmektedir. Çünkü dış yapısı sert gibi gözüksede vuruşların yavaşlatılarak izletildiği durumlarda topun esneklik kat sayısının fazla olduğu görülmektedir. Bu top üretilirken üzerindeki girintiler belirli bir düzenle oluşturulmaktadır çünkü topun havada yol alırken bu girintiler yüzünden yön değiştirmesi istenmemektedir.
Tee: Bu ürün genelde başlangıç vuruşunu yapmak için topu yükselten araçtır. Bu ürün eski dönemlerde tahtadan yapılsada son dönemlerde plastikten üretilmiştir. Plastik olması sayesinde ürün bir kaç defa daha kullanılabilmektedir.
Bayrak Direkleri: Golf sahasında birçok farklı delik bulunmaktadır. Bu deliklerin görülebilmesi için ise bu deliklerin üzerine bayrak direği kullanılmaktadır. Bu direkler sayesinde deliklerin yeri tahmin edilmekte ve atış yapılmaktadır.
Bunun dışında şart olmasa da golf sporuna uygun kıyafetlerin giyilmesi oyuncu için olumlu sonuçlar doğurabilir. Nike ve Adidas gibi spor markalarının Golf sporuna uygun ayakkabı ve giyim ürünleri bulunmaktadır. Bunun dışında golf sahasını büyük olmasından kaynaklı topun peşinden giderken golf arabalarının kullanılması da gereklidir. Ancak bunlar golf sporunun temel ihtiyaçları arasında bulunmamaktadır.

Golf Malzemeleri Pahalı mı?

Golf sporunu oynayan insanların gelir durumlarına bakıldığında bu sorunun cevabı anlaşılabilmektedir. Öncelikle golf oynayabilmek için golf sahasının bulunması gerekir. Golf sahasına ya tek girişlik ücret ödenir ya da genel olarak insanların yaptığı şekilde golf turnuvası üyeliği gerçekleştirilir. Bu üyelik ücreti kulüplerde farklılık gösterse de yinede fazla olmaktadır. Bunu dışında golf topları ve tee ler uygun fiyatlı olarak nitelendirilebilecek fiyattadır. Bazen Tipobet gibi bahis firmaları bunları ücretsiz olarak sunar. Ancak konu golf sopası olduğunda bu değişim göstermektedir. İyi bir golf sopası bir kaç bin dolardan başlamaktadır. Bu fiyatlar oyunun belirli bir gelir düzeyinin üstündeki insanlara hitap ettiğini göstermektedir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir